image
احسان شفیعی نژاد
کارشناس ارشد نرم افزار توسعه دهنده وب محقق حوزه داده کاوی
آناهیتا وکیلی

بلاگ

خدمت به شکل امریه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 افزایش سهمیه امریه سربازی برای نخبگان

امروز 365 روز از خدمت سربازی من میگذره… به همین مناسبت دوست داشتم کمی در خصوص یکسال خدمتی که گذشت براتون بنویسم که هم برای کسایی که میخوان این راه رو برن مفید واقع بشه و هم اینکه ثبت خاطراتی برای خودم بشه. اول یکم از خودم براتون بگم، من برنامه نویس هستم و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دارم، حدود 4 سالی هست که با زبان ها و فریم ورک های مختلفی مثل ASP.Net Core,MVC,WebForm و Laravel و VueJs کد میزنم، علاوه بر این سابقه کار در پوزیشن های مختلفی مثل مدیر فنی، تحلیلگر نرم افزار و پایگاه داده و… رو داشتم.

این ها رو به این خاطر گفتم که بدونین واقعا چقدر سخته واسه کسی که یه دانشی رو قبل و حین دانشگاه بدست میاره بخواد که 2 سال از زندگیش رو در پادگان و بدور از تکنولوژی طی کنه. اونم تکنولوژی که به سرعت درحال رشد هست، اولین ضربه و بزرگترین ضربه ای که میبینه فراموش کردن دانش قبلی و دور شدن از این محیط هست. طبیعتا اگر در این شرایط قرار بگیرید (که احتمالا هم گرفتین) تنها راهتون برای بهبود شرایط تغییر مسیر سربازی به شکل سنتی اش هست! این یعنی چی؟ یعنی که به فکر روش های مثل کسری خدمت، پروژه جایگزین خدمت یا امریه میفتین.

راهی که من در ابتدا انتخاب کرده بودم پروژه جایگزین خدمت بود که با قدرت هم در حال پیش روی و کسب امتیازات لازم بودم و خوب طبیعتا با عزمی هم که از خودم سراغ داشتم همین کار هم کردم اما در انتهای کار به پیشنهاد یکی از دوستانم در یک مسیر دیگری به اسم امریه وزارت ارتباطات قرار گرفتم! بیش از این حاشیه نمیرم ولی قبل از رفتن به سراغ اصل مطلب این رو بگم که اگر میخواین سراغ پروژه جایگزین خدمت برین هم باید رزومه خوب تحصیلی داشته باشین هم اراده و روحیه قوی برای مواجه با هرگونه شرایطی در هرحال این راه تنها از طریق بنیاد ملی نخبگان قابل دستیابی هست که جدیدا با عنوان طرح شهید صیاد شیرازی شناخته میشه. اطلاعات بیشتر هم در لینک زیر میزارم اگر دوست داشتین مطالعه کنین.

شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی(طرح شهید صیاد شیرازی)

اما بریم سراغ اصل مطلب، بله همونطور که گفتم به پیشنهاد یکی از دوستان سیستم سربازیم رو سریعا تغییر دادم و خوب نتیجه سریع تر و بهتری هم گرفتم (و من از همینجا متشکر اون دوست عزیزم هستم :)) ) صبح یکی از روزهای زمستونی با جستجو امریه فراخوان نام نویسی جذب نیرو امریه در وزارت ارتباطات رو دیدم، از اونجایی که رشته ام هم متناسب و شرایط لازم یعنی داشتن مدرک فوق لیسانس رو هم داشتم  بود در وب سایت اش ثبت نام کردم و اطلاعات تحصیلی شامل معدل، مدرک کارشناسی ارشد و خلاصه  پایان نامه و مقالاتم رو آپلود کردم، البته با توجه به پیش زمینه ای که همه از شرط جذب امریه به عنوان پارتی داشتن در ذهن ام جای داده بودن چندان امیدی نداشتم…ولی دو هفته بعد که نتایج رو در وب سایتش دیدم واقعا  جا خوردم! بله بنده پذیرفته شده اولیه و دعوت شده به مصاحبه تخصصی شده بودم! چند روز بعد طبق اطلاعیه صادر شده در یک روز و ساعت مشخص به دانشکده پست و مخابرات جهت مصاحبه مراجعه کردم. خداروشکر مصاحبه راس ساعت و بصورت کاملا منظم توسط یک تیم هماهنگ انجام شد، موضوعات مصاحبه کاملا تخصصی در حوزه رشته ام و مقالاتم بود. در پایان هم با پذیرایی یک ناهار راهی خونه شدیم :))

چند روز بعد نتایج اومد و من هم پدیرفته شده نهایی شده بودم ^_^ اون روز فهمیدم هنوزم جاهایی هست که داشتن پارتی  ملاک نیست! (خداروشکر!)

به سرعت خودم رو آماده آموزشی کردم… آموزشی که به دلیل شیوع بیماری کرونا درگیر داستان هایی شد و نهایتا با چند ماه تعویق آغاز شد… روایت دوره آموزشی من بصورت مستند در شبکه مستند پخش شده!😂

ویدئو سرباز خانه

و بعد از یک ماه آموزشی در یکی از بهترین پادگان ها (خداروشکر!) به محل خدمتم در وزارتخونه رفتم…

خداروشکر میکنم که معنای خدمت واقعی به مردم رو در این وزارتخونه لمس کردم، چرا؟ چون جایی هست که علاوه بر اینکه ارزش و احترام برای شما قائل هستند و میتونید پیشرفت هم کنید به معنای واقعی در حوزه کاریتون میتونید به مردم خدمت کنید. مثلا من که برنامه نویس بودم همچنان اونجا برنامه نویسی سیستم های وزارتخونه رو دارم انجام میدم… و این خیلی خوبه چون میتونم هم با آرامش خدمت کنم و هم شانس این رو داشته باشم که همچنان در حوزه تخصصیم پیشرفت داشته باشم.

امروز دقیقا 365 روز از خدمت من گذشت… و حالا 365 روز دیگه باقی مونده … امیدوارم این زمان باقی مانده هم به خوبی سپری شه. 

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه